Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/warsaw/domains/warsawsirens.pl/public_html/wp-content/themes/conquerors/conquerors/theme-specific/theme.tags.php on line 427

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/warsaw/domains/warsawsirens.pl/public_html/wp-content/themes/conquerors/conquerors/theme-specific/theme.tags.php on line 439

Tak, piłka zostanie kopnięta przynajmniej dwa razy w czasie meczu – przy rozpoczęciu pierwszej i trzeciej kwarty. W tych momentach następuje wykopanie (kickoff) piłki, opartej na specjalnej podstawce, jak najdalej w połowę boiska zajmowaną przez przeciwnika. Przeciwnik próbuje piłkę złapać i przenieść w rękach jak najbliżej pola punktowego drużyny wykopującej.

DSC_6387-375

Kickoff jest jednak wykonywany także po każdym przyłożeniu (czyli zdobyciu 6 punktów dzięki wniesieniu lub złapaniu piłki w polu punktowym przeciwnika), mamy więc nadzieję, że Syreny będą wykonywać ich w zbliżającym się meczu jak najwięcej.

Specjalnym sposobem kopania piłki jest wykonanie pantu (od ang. punt). Jeśli drużyna spodziewa się, że w ostatniej próbie zagrywki nie uda się jej zdobyć wymaganych do wygrania zagrywki jardów, może zdecydować się zamiast zwykłej czwartej próby, na wykonanie kopnięcia. Zawodnik wykopuje piłkę wypuszczoną z ręki, a nie jak przy kickoffie, z ziemi. Podobnie jak w wyżej opisanej sytuacji piłkę wykopuje się jak najdalej, żeby przeciwniczki miały do nadrobienia dużo jardów.

Kopie się piłkę także po zdobyciu przyłożenia, gdyż drużyna która zdobyła przyłożenie może podnieść wynik (tzw. podwyższenie) o kolejny punkt dzięki kopnięciu gola nad poprzeczką i pomiędzy ramionami bramki. To kopnięcie wykonuje się z ziemi, ale piłka nie stoi na podstawce, tylko jest przytrzymywana w pionie przez najodważniejszą i najbardziej ufną zawodniczkę w drużynie.

Screen Shot 2014-05-06 at 07.38.30

Możliwe jest także strzelenie gola z boiska. Jeśli odległość od bramki nie jest zbyt duża, zamiast puntu wykonać można „kop z pola” na bramkę (field goal) i przy udanym kopnięciu zdobyć aż trzy punkty. Także field goal wykonuje się zazwyczaj piłką przytrzymywaną w pozycji stojącej na ziemi.

To tyle, jeśli chodzi o kopnięcia, które będzie można zobaczyć podczas meczu. Zaś punkty zdobywa się np. poprzez wspomniane wyżej „przyłożenie” – 6 punktów. Tę ilość można zwiększyć przez kopnięcie gola – 1 punkt lub poprzez two-point conversion – czyli wykonanie jeszcze jednej zagrywki i ponowne wprowadzenie piłki na pole punktowe przeciwnika można zdobyć 2 dodatkowe punkty. Za udanego gola z pola drużyna otrzymuje 3 punkty. Zdobyć 2 punkty można także poprzez safety tj. powalenie (tackle) zawodnika z piłką w jego polu punktowym.

DSC_6276-456
Tackle

To oczywiście nie wszystkie sposoby na jakie można zdobyć punkty, ale opisano tu to czego można spodziewać się na naszym meczu. Zachęcamy także do zapoznania się ogólnymi zasadami i filmem: http://plfa.pl/rules

Czekamy na Was na stadionie!

Story by Qza